Pravednik / The Equalizer, SAD, 2014., akcijski triler, 131 min |
---|
Redatelj: Antoine Fuqua |
Uloge: Denzel Washington, Marton Csokas, Chloë Grace Moretz, David Harbour, Haley Bennett, Bill Pullman, Melissa Leo, Vladimir Kulich |
Krajem ove godine Denzela Washingtona čeka težak zadatak, morat će jednim dahom ugasiti čak 60 svjećica na torti. Kad dođete u te ozbiljne godine a ne želite se brukati nastupom u „Plaćenicima“, mudro je osigurati si sigurnu budućnost. A upravo je to filmom „Pravednik“ Denzel Washington i postigao, lansirao je prvu vlastitu franšizu u karijeri. Ne bi to čovjek od njega očekivao, naime ovog zgodnog Afroamerikanca koji je naslijedio Sidneyja Poitiera na poziciji omiljenog crnoputog glumca podjednako vole i bijelci i crnci, a uz Billa Cosbyja najzaslužniji je što su Amerikanci uspjeli prihvatiti ideju da netko crne boje kože uđe u Bijelu kuću. Prvi dio njegove karijere obilježile su angažirane dramske uloge, poput onih u filmovima Spikea Leeja („Mo’ Better Blues“ i „Malcolm X“) ili kasnije u „Philadelphiji“ Jonathana Demmeja, no iako je i tada znao nastupiti u ponekom akciću, poput prilično bezveznog „Ricocheta“, novu fazu karijere, koju obilježavaju žestoki akcijski naslovi, započeo je filmom „Dan obuke“ („Training Day“), koji mu je donio i Oscara za glavnu mušku ulogu (već je prije imao onoga za sporednu u filmu „Glory“). Na tom je filmu prvi put surađivao s Antoineom Fuquaom, redateljem koji mu je dao mu priliku da pokaže karakterom manje privlačno, ali glumački nerijetko mnogo zanimljivije lice.
„Pravednik“ je nastao inspiriran zaboravljenom serijom iz osamdesetih godina, no za razliku od Edwarda Woodwarda koji je igrao bivšeg tajnog agenta Roberta McCalla koji je postao privatni detektiv specijaliziran da pomogne običnim ljudima protiv moćnijeg ugnjetavača, Washingtonov je pravednik zapravo penzić koji živi mirnim i samotnim, gotovo asketskim životom, danju radi kao prodavač u velioj trgovini kućanskom opremom, američkom Bauhausu, a noću iščitava knjige s popisa 100 knjiga koje morate pročitati. Kad ne može spavati dolazi u zalogajnicu u kojoj ispija čaj, čita „Starac i more“ i razmijeni poneku riječ s maloljetnom prostitutkom Alinom (Chloë Grace Moretz). Iako je Fuqua poznat po svom ne baš suptilnom redateljskom stilu, ugodno je iznenađenje „Pravednika“ tih mirnih uvodnih 10-15 minuta koji su mu poslužili da psihološki etablira glavnog junaka kako bismo lakše prihvatili ono što slijedi. Malo se koji filmaš danas usudi gledatelja pustiti da čeka 15 minuta kako bi mu konačno ponudio pravi mamac, no Fuqua je ovaj put bio siguran da u rukavu ima dovoljno jak materijal te da nema potrebe nikuda žuriti. Kad se jedne večeri Alina ne pojavi u restoranu, McCall je pronalazi u bolnici prebijenu na mrtvo ime i odlazi u posjet njezinim svodnicima s namjerom da otkupi njezinu slobodu. Četvorica antipatičnih ruskih gangstera tom će ga prilikom obasuti sprdanjem i uvredama ne sluteći kako će im iste već za koji trenutak zapeti u grlu. Doslovno. Impresivno koreografirani obračun u kojemu će McCallu biti potrebno tek 29 sekundi da ovu četvorku ostavi u lokvama krvi ono je što Fuqua oduvijek jako dobro radi, no to je tek teaser za ono što slijedi u preostalih sat i pol vremena.
McCall će uskoro shvatiti da je stao na put jakom ogranku ruske mafije koja kontrolira bostonsku policiju, a na platnoj listi ima i brojne kongresnike pa neće dozvoliti da joj neki no-name crnjo samo tako uništi lukrativni biznis s kurvama. Gazda Vladimir Putin, pardon Puškin, stoga će iz Rusije s ljubavlju u Boston poslati svog najboljeg čovjeka za rješavanje problema, tetoviranog psihopata koji kao da je ispao iz nekog filma o Jamesu Bondu, ali s cinično ljupkim nadimkom Teddy (Marton Csokas). Međutim, čak će i superinteligentni Teddy podcijeniti sposobnosti bivšeg agenta CIA-e s nevjerojatnim talentom za pretvaranje zemlje za cvijeće i vrtlarskog pribora s polica Bauhausa u smrtonosno oružje. Ovaj mračni vitez koji je u međuvremenu završio čitanje „Starca i more“ te prešao na „Don Quijotea“ pokazat će se neusporedivo efikasnijim od svog literarnog alter ega te malo po malo gadno unazaditi rusko poslovno carstvo u Americi. Nije pak teško zamisliti s koliko zavisti na njegove pothvate gleda Barrack Obama koji svojeg Vladimira P. ne može natjerati ni da podigne obrvu, a kamoli tlak.
Iako je, puristički gledano, „Pravednik“ tek malo bolje budžetirani komad trasha, njegova je privlačnost neosporna. Riječ je o posljednjem u nizu filmova o zajebanim penzionerima s kojima se nije pametno šaliti, poput Liama Neesona u serijalu „Taken“ ili pak Toma Cruisa kao Jacka Reachera u istoimenom filmu, a Denzel Washington od svih je njih daleko najbolji glumac pa ne čudi što je film uspio odvesti barem jednu stepenicu više nego što se od ovakvog tipa filma očekuje. Naime, nije teško u istoj toj ulozi zamisliti i nekoga poput Stevena Seagala, no znamo kako bi to završilo. Međutim, Denzel je tip kojemu jednako vjerujemo dok igra pomirljivog i svima na usluzi prodavača u shopping centru kao i kad poput neke bostonske inačice Batmana pedantno tamani pripadnike ruske zajednice u Americi. Scenariju Richarda Wenka treba priznati da je vješto i zabavno razradio igru mačke i miša koju McCall igra s Teddyjem i njegovim trupama, dok je Fuqua ovaj put malko suspregnuo porive za slow-motion kadrovima (naravno, ne posve) te atraktivo koreografirao i izrežirao brutalne obračune.
Uz već nahvaljenog Denzela Washingtona film glumački počiva i na sjajnom Martonu Csokasu, Mađaru iza kojega je već četvrt stoljeća duga karijera, no čini se da je nedavno skočio u viši glumački platni razred pa smo ga ove godine već gledali u tri holivudska A filma: u „Noah“, drugom „Čudesnom Spider-Manu“ i drugom „Sin Cityju“. Njegov je Teddy jedan od onih likova od kojih protrnete i prije nego što otvore usta stoga vrijedi truda zapamtiti to ime, ma koliko zeznuto bilo. Drugo zeznuto, ali poznatije ime je Chloë Grace Moretz, opasna mala iz „Kick-Assa“ koja je također naglo postala vrućom holivudskom robom (trenutno je možemo gledati i u teen melodrami „Ako ostanem“), i to s dobrim razlogom.
I za kraj, treba li uopće reći, Denzelu Washingtonu želimo svako dobro za nastupajući 60. rođendan (28.12.) te mnogo novih „Pravednika“. (KOME JOŠ TREBAJU SUPERHEROJI 7/10)
Niti desetljeća lutanja kroz filmske pustopoljine nisu otupila njihov smisao za kritičarsku poetsku pravdu, lošu glumu, režijsko blefiranje i montažne konjske glave. Dakako, niti senzibilnost za lijepo. Rek'o je svojedobno Brega kako bi u Mozartu i konj uživao. E pa tako i mi. Uživamo. Ne u Mozartu, nego u vulgarnom humoru i golim sisama. Pa kakve onda veze to ima s Mozartom? Nemamo pojma, ali je usporedba isprva baš puno obećavala.
Jedan (nemilosrdni Runjić) voli Judda Apatowa i Woodyja Allena, a drugi (gad Tomljanović) stare crno-bijele filmove, novog Hanekea, danske serije i ponešto friškog holivudskog mainstreama, što znači da se gotovo ni u čemu ne slažu. Ima li bolje podloge za početak jednog divnog prijateljstva? I jednog bloga.
Pingback: “Nestala” i “Annabelle” nove su šefice američkih kina - Nemilosrdni gadovi