Kralj Arthur: Legenda o maču / King Arthur: Legend of the Sword, SAD, V. Britanija, Australija, 2017., pustolovni, fantasy, 126 minuta |
---|
Redatelj: Guy Ritchie |
Uloge: Charlie Hunman, Jude Law, Astrid Berges-Frisbey, Djimon Hounsou, Eric Bana, Aiden Gillen, Freddie Fox, Craig McGinlay |
Foršpan… Čuj foršpan… Sjećam se dana Kinoteke, Balkana, Partizana, Centrala, kraj sedamdesetih kad je bila eventualno jedna reklama za film i nisi smio pisnut jer bi te starci ucijenili da će ti maknut kaput ispod guzice… Danas je foršpan nužno zlo koji u miksu s reklamama ubije i preko 20 minuta prije početka filma, pa ga i ne shvaćaš ozbiljno, pogotovo jer ti ispriča 90 % radnje i 107% fora iz filma.
I onda dođe ovo, najava za novog „Kralja Arthura“ Guya Ritchieja. Zgodan dečec kao Arthur, podsjeća na mladog Bišćana, Jude Law koji je mrvicu prebebast da glumi barabu, konji, šora, plamen – i mjuza Led Zeppelina. „Baby I’m Gonna Leave You“ na zvučnicima koje nikad neću dosanjati, u dvoranetini s 400 mjesta, svaka dlaka mi se napela kao igle napaljenog Ježurke Ježića kad nasamari Liju…
Rekoh sebi, ovo nemre bit loše i čim je film zaigrao, na silu povedoh gospodina Rokatanskog na gledanje. Slushie je prerastao pod itinerar, zbog stroge dijete sam prošvercao bademe i močio ih u Rokove nachose, i bogami sam bio nabrijan kao Ivica na startu Wengena. Mnah, korektna scena uvodne šore, manje od očekivanja, a onda taj Ritchijev sitni vez, meni jako drago kadriranje, živi dijalozi, humor, sprdnja… Sve ono zbog čega je drugačiji. Barem dok ga nije zauzdala ona žilava pijavica… Nevermind, pola filma, još nigdje ni traga Zeppelinima, dvaput proprah uši kako bih to doživio uživo… pere me nervozica, iako je film sjajno popunjen dijalozima, maska je izvrsna, dečec je baš onak lepo žilav, ne prebildan, a u jednom se trenutku pojavi čak i – David Beckham! Kao da u Četveroredu vidiš Veldina Karića!!!
Enivej, kratak opis priče – Arthurovog oca ubija zločesti brat Vortigern (Jude Law), pa preuzima njegovu krunu. Arthur je ulični lopov kojeg su odgojile prostitutke u bordelu, sve dok Vortigen ne uhapsi sve mladiće i natjera ih da vade mač. Kada izvuče mač iz kamena, kreće prava pustolovina, na kojoj je mnogi spisatelj i režiser Velike Britanije položio svoje diplomske ispite.
A kako ga je položio veliki Guy Ritchie? Paaa, onako… Sve smo to već 75% vidjeli, znali, pretpostavili, a od njega smo u startu očekivali da puno više digne letvicu. Mladi Hunnam je skroz ok, huligančić kojem vjeruješ, Jude Law, ne skroz, osim u sceni kad dolazi pred raju. Kamera je veličanstvena, efekti također, ali pred sam kraj, kao da je ponestalo i vremena, i ideja i para…
I nema Zeppelina. Saznat ću gdje živiš Guye, malo si bumo popričali, znaš… Stvarno gledljiv film, s dobro pratećom glazbom, ali sve malo podsjeća na Heatha Legdera u „Knight’s Tale“. Kao povijest za tinejdžerice, nedorečeno…
Gospodinu Rokatanskom je početak onak, ali se kasnije super razvija. Najveći mu je problem što se većina filma bazira na zlom ujaku i tu se gubi previše vremena. Korektan film, ali ništa posebno. I kako da sad pogledamo „Snatcha“, kako!?
Djelce za drago društvo i polovicu moždanih stanica, pogotovo ako volite lice Judea Lawa i mišiće Charlieja Hunnama. A i Richiejevu režiju, unatoč svemu. (OČESINSKA OCJENA: ROK 8, RIBA 6 = 7)